2 серпня – Міжнародний день голокосту ромів

2 серпня – Міжнародний день голокосту ромів

Щорічно, 2 серпня, в Україні та у всьому світі відзначають Міжнародний день голокосту ромів. Ця дата – данина пам’яті тим, хто загинув від геноциду в роки другої світової війни.

Пам’ятна дата ухвалена на згадку про події 2-3 серпня 1944 року, коли в таборі смерті «Аушвіц-Біркенау» в газових камерах було вбито 2897 ромів. Єдиною їхньою «провиною» була належність до ромської національності.

Загалом в таборі загинули понад 20 тисяч осіб, а за весь час геноциду, за оцінками сучасних істориків, від репресій постраждали від 600 тис. до 1 млн 500 тис. ромів.

Період в історії ромів за часів другої світової війни називають «Калі траш», що у перекладі з ромської означає «чорний жах».

Довідково:

Пам’ятну дату 2 серпня обрала Прокламація Міжнародної ради пам’яті геноциду ромів, яка була ухвалена 23 листопада 1996 року лідерами ромських організацій 10 країн Європи і Сполучених Штатів Америки. Відбулось це під час конференції «Геноцид – Пам’ять – Надія», що відбулася в Освенцимі 21-23 листопада 1996 року. Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 8 жовтня 2004 року Міжнародний день голокосту ромів в Україні відзначають на державному рівні.

Пресслужба Черкаської ОДА